Archiwum wydarzeń

Antoni Kępiński - rytm życia, czyli o obozie koncentracyjnym, zjawisku zwierciadła i kompleksie pana boga

Antonii Kępiński „Rytm życia”, czyli rozważania dotyczące mechanizmów powstawania i rozwoju patologicznych form ludzkiego postępowania w różnych sytuacjach życiowych, np. sprawowania władzy czy uwięzienia. Odwołanie do obozów koncentracyjnych, efektu zwierciadła oraz kompleksu Pana Boga. Zapraszamy wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych do odkrycia własnych dróg poznania i zawiłości ludzkiej psychiki.

Diagnostyka małoinwazyjna w ginekologii i położnictwie

Małoinwazyjne techniki operacyjne zdobywają coraz wiekszą popularność w ginekologii.
Współczesna laparoskopia to połączenie nowoczesnej techniki z prawie dwoma wiekami doświadczeń i prób klinicznych. Jej pomysłodawcą był Philip Bozzini, który w 1806 roku zbudował pierwszy endoskop - układ optyczny pozwalający zajrzeć do wnętrza ludzkiego ciała.
Klinika Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej dysponuje nowoczesnym sprzętem do laparoskopii i histeroskopii oraz zespołem wyszkolonych w kraju i zagranicą fachowców wykorzystujących te urządzenia na co dzień. Korzystając z okazji jaką stanowi Bydgoski Festiwal Nauki pragniemy podzielić się naszą wiedzą oraz umiejętnościami. Proponujemy przeprowadzenie wykładu dotyczącego zastosowania technik małoinwazyjnych w diagnostyce położniczo-ginekologicznej a także przeprowadzenie na żywo badań diagnostycznych pacjentek Kliniki.

Tajemnica Sprytnej Notatki

Zapraszamy na warsztat psychoedukacyjny pt. „Tajemnica sprytnej notatki”, na którym uczestnicy będą mogli rozwikłać tę „tajemnicę”. Dobrze sporządzone notatki są jednym z podstawowych sposobów uczenia się, warto więc wiedzieć, jak robić je dobrze. Co zrobić, żeby notatki ułatwiały uczenie się? Jakie są sposoby robienia dobrych notatek? Tego wszystkiego dowiecie się na naszym warsztacie! Serdecznie zapraszamy młodzież w wieku 10-13 lat.

Subkultury młodzieżowe, kiedyś i dziś

Na wykładzie zostaną przedstawione najbardziej powszechne subkultury i ich transformacja na przestrzeni lat. Zaprezentujemy zmiany jakie zaszły w sposobie wyrażania siebie przez młodzież.

W krainie emocji

Jestem dzisiaj zła jak osa!
Złość mam w oczach i we włosach!
Złość wyłazi mi uszami i rozmawiać nie chcę z Wami!
A dlaczego nie wiem sama,
nie wie tata, nie wie mama...
Więcej dowiemy się na naszych warsztatach.

Droga książki w bibliotece

"Droga książki w bibliotece" - zajęcia edukacyjne - goście będą mieli okazję poznać drogę książki w bibliotece: od momentu jej zamówienia przez czytelnika, realizacji zamówienia przez magazyn, aż po jej odbiór w Wypożyczalni. Odwiedzą także poszczególne wydziały: Udostępniania Zbiorów, Wydział Informacji, a także Magazyn. Będzie również możliwość obejrzenia książek wydanych ponad 100 lat temu...

Один, два, три, czyli o liczebnikach w języku rosyjskim w pigułce

Na warsztatach zaprezentowane zostaną liczebniki główne, porządkowe, zbiorowe i ułamkowe w języku rosyjskim. Uczestnicy będą mogli wykonać podstawowe działania arytmetyczne. Zapoznają się z tabliczką mnożenia po rosyjsku oraz wykorzystaniem liczebników przy określaniu czasu.

Pozytywne i negatywne skutki spożywania substancji psychoaktywnych

Pozytywne i negatywne skutki spożywania substancji psychoaktywnych, czyli o stanach, które obecne są zaraz po przyjęciu substancji oraz po zmniejszeniu jej ilości. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych ta tematyka do bliższego zapoznania się z działaniem poszczególnych substancji.

Identyfikacja autora komunikatu na podstawie analizy językowej

Sposób wyrażania myśli jest czynnością niezwykle zindywidualizowaną. Pisząc anonim, autor jednocześnie zdradza wiele informacji o sobie, choć nie zdaje sobie z tego sprawy. Zapraszam na wykład o możliwościach współczesnej kryminalistycznej analizy językowej.

Chleb i zioła dawniej i dziś

Pracownia Chemii Rolnej pod hasłem: „Chleb i zioła dawniej i dziś” przedstawi krótkie informacje dotyczące zbóż chlebowych oraz najpopularniejszych roślin zielarskich uprawianych w Polsce dawniej i obecnie. Zostanie również wypieczony chleb z dodatkiem ziół. Atrakcją prezentacji będzie możliwość praktycznego udziału w wypieku i degustacji wyżej wymienionego chleba oraz uzyskanie informacji związanych z technologią wypieku. Dzieci lub młodzież będą mogły skorzystać z porad pracowników i przygotowanych ulotek dotyczących wypieku chleba w warunkach domowych a także kulinarnego wykorzystania ziół.

Pomysłowość i oryginalność, czyli jak być kreatywnym na co dzień

Celem warsztatów jest pobudzenie uśpionej kreatywności jaką każdy z nas posiada. Uczestnicy za pomocą różnych ćwiczeń nauczą się umiejętności twórczego myślenia i działania, którego oznaką jest innowacyjność i nieszablonowość działań, elastyczność i zdolność dostosowania się do zmieniających warunków otoczenia.

Narkomania jako nieodrębna część patologii społecznych

Na wykładzie zostaną omówione wybrane pojęcia z zakresu narkomanii w kategorii problemu społecznego oraz podział narkotyków ich charakterystyka, działałanie i skutki zażywania (m. in. kokaina, flakka, krokodil) jak również przykłady przeciwdziałania i leczenia uzależnień.

Marian Rejewski - bydgoszczanin, matematyk, kryptolog

Przybliżenie postaci Mariana Rejewskiego przez kustosza Muzeum Wojsk Lądowych - Jerzego Lelwica. Zajęcia odbywają się na sali wystawowej poświęconej wybitnemu matematykowi.

„Oto jest Bydgoszcz” – poznajemy stolicę województwa kujawsko-pomorskiego zajęcia o tematyce regionalnej

Zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków i uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Czas trwania zajęć 60 minut. Grupy do 25 osób.
W atrakcyjnej formie chcemy dzieciom przybliżyć :
- najciekawsze fakty historyczne,
- symbole miasta – flaga, herb, hymn, logo,
- baśnie, legendy, podania o tematyce regionalnej,
- znane miejsca (kultura, architektura, sport, rekreacja),
- literaturę o Bydgoszczy i regionie.
Zajęciom będą towarzyszyć gry planszowe o tematyce miejskiej, quiz tematyczny, zajęcia praktyczne (rysowanie, kolorowanie, krzyżówki, zagadki itp.) oraz wystawka literatury regionalnej.

Antek podaj cegłę

Przenieś się do ciekawego i pełnego przygód świata razem z Antkiem. Zapraszamy na wspaniały spektakl, pełen wiedzy, atrakcji i konkursów z nagrodami. Poznaj z nami świat budownictwa.

Odkrywamy tajemnice światła i kolorów

Czym jest światło? Jak powstają kolory? Czy w ciemności świat może być kolorowy?
Kim był Isaac Newton? Co to znaczy rozszczepić światło?
Czy można pomieszać kolory i co z tego wynika?
Na te i inne pytania spróbujemy udzielić odpowiedzi podczas praktycznych warsztatów dla dzieci.

Kamishibai - teatr ilustracji - ekologicznie i wielokulturowo

Seans kamishibai, czyli "magiczna skrzynka" i karty narracyjne wykorzystywane w tradycyjnym teatrzyku japońskim.

Style zachowań i osobowości – badanie kompetencji zawodowych

Style zachowań i osobowości – badanie kompetencji zawodowych.

Punkt informacyjny - nauka, praca, szkolenia, wolontariat

mgr Elżbieta Gierszewska, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży

Punkt informacyjny - stoisko: prezentacja oferty w zakresie nauki, pracy, szkoleń i wolontariatu

Akademia LEGO Murarza

Przenieś się w ekscytujący, pełen wyzwań i tajemnic świat budownictwa. Dowiedz się jak zbudować dom, czym zajmuje się murarz i do czego służy zaprawa. Poznaj podstawowe pojęcia z zakresu budownictwa. Zbuduj z nami LEGO dom i weź udział w pasjonującym turnieju, w którym ilość klocków jest nieorganiczona.