Archiwum wydarzeń

Wystawa IPN "Ojcowie Niepodległości"

Piotr Wiejak, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy

Ojcowie Niepodległości - wystawa IPN przygotowana na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wystawa plenerowa IPN, składająca się z 20 plansz.
Część wstępna zawiera m.in. opis idei wystawy, mapę Polski z lat 1918-1923 prezentującą proces kształtowania się polskich granic, oś czasu ukazującą najważniejsze wydarzenia procesu odbudowy państwowości, a także przedruki pierwszych stron Monitora Polskiego z pierwszych dni niepodległości. Dodatkowo zaprezentowano również opis towarzyszącej wystawie ogólnopolskiej akcji #mojaniepodległa.

W głównej części wystawy zaprezentowane zostały postaci Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Oprócz wielkoformatowych zdjęć w skali rzeczywistej prezentujących tytułowych „Ojców Niepodległości”, plansze zawierają również krótkie biogramy postaci, a także interesujący wybór fotografii archiwalnych.

Wśród bohaterów wystawy jest artysta, są dyplomaci, żołnierze i politycy, a także działacze społeczni. Reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: NIEPODLEGŁOŚCI. Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali. Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku WOLNOŚCI.

Nawet jeśli paraliżuje nas lęk, zróbmy tyle, na ile wystarczy nam odwagi i umiejętności

mgr Jan Mieszkowski; mgr Bartłomiej Niespodziński; dr hab. prof. nadzw. Krzysztof Buśko; Katarzyna Żołądkiewicz; Dominika Ziółkowska

Polsce każdego roku umiera kilka tysięcy osób tylko dlatego, że świadkowie zdarzenia nie potrafią udzielić pierwszej pomocy przed przybyciem pogotowia ratunkowego. Dzieje się to pomimo faktu, że wielokrotnie prowadzone są akcje mające na celu propagowanie umiejętności w zakresie pierwszej pomocy. Ponadto obowiązek udzielania pierwszej pomocy w oparciu o ustawodawstwo leży na każdym dorosłym obywatelu. Zwykle jednak nie zdajemy sobie sprawy, że życie ofiar różnorodnych wypadku drogowych oraz sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia zależy właśnie od przypadkowych świadków zdarzenia. Każdy z nas może być w podobnej sytuacji, dlatego warto już dziś zapoznać się z podstawowymi zasadami zachowania w takich chwilach. Podczas zajęć uczestnicy będą mieli możliwość nabycia umiejętności praktycznych z zakresu radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, pierwszej pomocy przedmedycznej w nagłych wypadkach (porażenie prądem elektrycznym, poparzenia, złamania, zwichnięcia, skręcenia itd), przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej według wytycznych ERR (Europejska Rada Resuscytacji), postępowanie w przypadku zadławienia u osoby dorosłej i dziecka.
Uczestnicy korzystając z profesjonalnego sprzętu, fantomów i zestawów do imitacji ran, będą mogli ćwiczyć zakładanie opatrunków i tamowanie krwotoków oraz nauczą się radzić w tzw. stanach nagłych jak utrata przytomności, omdlenia, zakrztuszenia, zadławienia.

„»Żegota« – Rada Pomocy Żydom” - wystawa IPN

Piotr Wiejak, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy

„»Żegota« — Rada Pomocy Żydom” - wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej w 75. rocznicę powołania do życia tej instytucji.
Rada Pomocy Żydom kryptonim „Żegota” była unikalną, tajną organizacją afiliowaną przy polskich władzach. Jej celem było ratowanie żydowskich współobywateli, masowo mordowanych przez okupanta niemieckiego w latach II wojny światowej. Ryzykując własnym życiem, cywilni konspiratorzy ocalili z zagłady co najmniej kilka tysięcy osób.

Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata - Irena Sendlerowa

mgr Małgorzata Kalinowska, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. M. Rejewskiego ; mgr Iwona Skowron

Przybliżenie Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata na przykładzie Ireny Sendlerowej. Wykład połączony z warsztatami i pokazem multimedialnym.

W pracowni entomologa

mgr Anna Sobieraj-Betlińska; mgr Agnieszka Michalik; Justyna Kwaśniewska

Dla większości ludzi słowo „pszczoła” zapewne kojarzy się z gatunkiem pszczoły miodnej Apis mellifera. Warto jednak wiedzieć, że hodowana oraz udomowiona przez człowieka pszczoła miodna to tylko jeden spośród około 482 (!) gatunków pszczół wykazanych na terenie naszego kraju. W Polsce żyją przedstawiciele 6 rodzin: lepiarkowate, pszczolinkowate, smuklikowate, spójnicowate, miesierkowate i pszczołowate. Pszczoły są wyjątkową grupą wśród zwierząt: całkowicie uzależnione od pokarmu kwiatowego w najwyższym stopniu spełniają funkcję czynnika pośredniczącego w krzyżowym zapylaniu roślin.Na naszej wystawie będziesz mógł się przekonać, że pszczoła niejedno ma „imię”. Zapoznasz się z zróżnicowaniem gatunkowym pszczół w Polsce na podstawie spreparowanych okazów entomologicznych zdeponowanych w gablotach entomologicznych, a także poznasz podstawowe wyposażenie entomologa.

Kolorowy Świat Małych Odkrywców

Natalia Kaniewska; Magdalena Patyk

„Kolorowy świat małych odkrywców” – warsztat stworzony specjalnie z myślą o małych odkrywcach, których fascynuje poznawanie świata na wszelkie możliwe sposoby.
Kolorowe zabawy z chustą animacyjną oddziałujące na zmysły, odkrywanie kształtów i dźwięków, tworzenie własnych, małych dzieł sztuki, poznawanie i nazywanie swoich emocji poprzez taniec i teatr, a poza tym mnóstwo uśmiechu i dobrej zabawy.
Warsztat adresowany do wszystkich przedszkolaków ciekawych świata, bo każdy z nas może zostać odkrywcą!

OFFICE 365 - nowoczesny sposób gromadzenia, przetwarzania i udostępnia informacji

mgr inż. Radosław Jaroszewski

Gromadź dane w chmurze przy użyciu technologii OneDrive – możliwości zastosowania i różnorodność dostępu. Kopie zapasowe danych.

Twórz, udostępniaj pliki i współpracuj nad nimi w czasie rzeczywistym
w aplikacjach Word, Excel, PowerPoint i OneNote ( Office w chmurze i Office klasyczny )

Zapisuj i porządkuj swoje materiały w programie OneNote.

Twórz interakcyjne lekcje i pobudzaj kreatywność za pomocą aplikacji Sway.

Mikroświat- zobaczyć niewidoczne

mgr Zofia Ostrowska-Podhorodecka

Otaczająca nas przyroda to nie tylko piękne kwiaty oraz egzotyczne zwierzęta, ale przede wszystkim budujące je komórki. Wędrując w głąb organizmu odkrywamy nowy, tętniący życiem świat. Jeśli za pomocą mikroskopu świetlnego i fluorescencyjnego chcesz poobserwować niezwykle interesujące życie roślinnych i zwierzęcych komórek to nie zwlekaj! Zapisz się już dziś!

Co zrobić, aby chciało się chcieć?

Martyna Szarzyńska, Alicja Witkowicz, opiekun - dr Magdalena Miotk-Mrozowska

Serdecznie zapraszamy Seniorów na warsztat psychoedukacyjny obejmujący tematykę racjonalnego żywienia (co, jak i kiedy wybierać), aktywności fizycznej, która uprawiana podczas codziennych czynności może znacznie poprawić jakość życia oraz motywacji z elementami samoakceptacji i tworzenia pozytywnego obrazu siebie. Uczestnicy będą mogli stworzyć optymalny dla siebie jadłospis, poznają ćwiczenia fizyczne redukujące napięcie i wzmacniające oraz techniki wybrane motywacyjne.

Mali Odkrywcy wielozmysłowo poznają świat - eksperymenty na wesoło

mgr Bernadeta Jędro; mgr Justyna Mika-Zielińska

Zapraszamy serdecznie na nasze warsztaty, podczas których dziecko połączy naukę ze świetną zabawą. Uśmiech na twarzy dziecka gwarantowany 😄 Celem warsztatu będzie wzbudzanie zainteresowania dziecka kreatywnymi doświadczeniami, wzbogacanie procesu poznawczego o własne doświadczenia, pobudzanie ciekawości dziecka.

Zabawa w laboratorium

student Natalia Ochocka; student Angelika Ciarra; student Krzysztof Szabliński; student Daniel Łączny

Zapraszamy na wspólną zabawę! Wiesz, że można rysować kolorowe obrazki zamiast kartki używając mleka? A może chcesz razem z nami zrobić tornado?Będziemy wspólnie przygotowywać wybuch wulkanu, obserwować chemiczne jojo, tworzyć mocne bańki mydlane. Każdy z uczestników, będzie mógł obserwować jak z granulek robione są skakanki oraz atramentowe czary. Na te i wiele innych doświadczeń zapraszamy do naszego laboratorium! :)

Festiwalowe czytanie dla Niepodległej - Dziadek Niedźwiadek - szkolne lektury w nowej odsłonie

student Aleksandra Furgała; student Klaudia Stolarz; student Aleksandra Łech; student Weronika Minga

Warsztat przeznaczony jest dla uczniow klas 1-3. W ramach warsztatu zostanie zaprezentowana nowa lektura Łukasza Wierzbickiego. W ramach lektury zostaną przedstawione ciekawe formy pracy z lekturą.

Escape room - Klub Enigma

mgr Joanna Guzińska , Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. M. Rejewskiego ; mgr Agnieszka Gąsiorowska , Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. M. Rejewskiego ; mgr Ryszard Karczewski , Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. M. Rejewskiego

Uczestnicy zabawy muszą wydostać się w określonym czasie z zamkniętego pokoju. Podczas gry zespół złożony z 2 do 6 osób musi rozwiązać zadania i zagadki logiczne oraz znajdować poukrywane wskazówki i przedmioty. Dobra zabawa gwarantowana!

Kreatywne Warsztaty Balonowe

student Justyna Beczyńska; student Magdalena Murszewska; student Sylwia Bona

Kreatywne Warsztaty Balonowe będą warsztatami, w których nauczymy młodych ludzi tworzenia różnych modeli z balonów np. kwiatków, zabawek, zwierzątek. Warsztaty pobudzają kreatywność i myślenie przestrzenne czyli umiejętności tak bardzo potrzebne w każdej dziedzinie życia.

Style zachowań i osobowości – badanie kompetencji zawodowych

mgr Marcin Błażkow, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży

Wobec dynamiki rynku pracy niewystarczające stało się planowanie kariery oparte na wyborze zawodu. Świadomość posiadanych kompetencji i ich stały rozwój pozwala na dostosowanie się do aktualnych wymagań rynku pracy i spełnienie oczekiwań pracodawców.
Uczestnik spotkania dowie się, jak identyfikować potencjał zawodowy, rozwijać kompetencje i podejmować trafne decyzje edukacyjno-zawodowe

Tajemnica Sprytnej Notatki

Michał Kamiński, Magdalena Pyrek, opiekun - dr Magdalena Miotk-Mrozowska

Zapraszamy na warsztat psychoedukacyjny pt.„Tajemnica sprytnej notatki”, na którym uczestnicy będą mogli rozwikłać tę „tajemnicę”. Dobrze sporządzone notatki są jednym z podstawowych sposobów uczenia się, warto więc wiedzieć, jak robić je dobrze. Co zrobić, żeby notatki ułatwiały uczenie się? Jakie są sposoby robienia dobrych notatek? Tego wszystkiego dowiecie się na naszym warsztacie! Serdecznie zapraszamy młodzież w wieku 10-13 lat.

Jak Newton "wynalazł" tęczę? Odkrywamy tajemnice światła i kolorów

dr. inż. Hanna Dąbrowska, Pracownia naukowo-dydaktyczna ,,Ogólniak" s.c.

Isaac Newton był wielkim uczonym, który zajmował się wieloma dziedzinami wiedzy w tym fizyką. To on odkrył, że światło białe jest mieszaniną sześciu podstawowych barw i udowodnił to dzięki skonstruowanemu przez siebie przyrządowi. Podczas zajęć warsztatowych dzieci powtórzą słynne doświadczenie Newtona samodzielnie konstruując odpowiedni przyrząd i poznając tzw. widmo światła białego. Uczestnicy poznają także zjawisko mieszania barw i przyczynę powstawania tęczy podczas deszczu w słoneczny dzień.

Konsultacje z zakresu integracji sensorycznej

mgr Marlena Redyk-Wyszyńska , Si-iS

Twoje dziecko ma duże pokłady energii, przeszkadzają mu metki, z trudem jeździ na rowerze, drażnią go dźwięki, a może uwielbia się mocno przytulać? Czy te zachowania są zgodne z jego rozwojem czy może sugerują deficyty w rozwoju dziecka. Zapraszamy Rodziców, Nauczycieli, Specjalistów pracujących z dziećmi na bezpłatne konsultacje z zakresu integracji sensorycznej.
Liczba miejsc ograniczona!
UWAGA! Zapisy tylko telefonicznie bądź mailowo
Zapisy pod nr. tel 510-918-822 lub centrum@si-is.pl

Budowanie zespołu - warsztaty

mgr Anetta Kokoszewska (Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży)

Budowanie zespołu. Role w zespole. Funkcjonowanie zespołu.
Budowanie zespołu odbywać się w obrębie grupy zadaniowej. Dotyczyć będzie wyznaczania celów, rozwiązywanie stosunków interpersonalnych pomiędzy członami zespołu, analizy roli i odpowiedzialności każdego z członków oraz procesów zespołowych. Niesienie interakcji pomiędzy członkami grupy pogłębić będzie wzajemne zaufanie i otwartość.

W krainie motywacji, czyli aby chciało mi się uczyć

Magdalena Bliźniak, Natalia Najlepsza, Kamilla Skiba, Anna Czarny, opiekun - dr Magdalena Miotk-Mrozowska

Serdecznie zapraszamy na warsztat psychoedukacyjny poświęcony tematyce motywacji w zakresie skutecznego uczenia się . Warsztat przeznaczony jest dla dzieci z klas IV- VI szkoły podstawowej. W ciekawy i obrazowy sposób przedstawimy dzieciom pojęcie motywacji oraz jej rodzajów. Elementem spotkania będzie wprowadzenie relaksacji, która pomoże uczestnikom w uświadomieniu swoich emocji i potrzeb, które są ściśle związane z naszą motywacją. Za pomocą kilku ćwiczeń podamy wskazówki wzbudzania motywacji wewnętrznej i sprawnego uczenia się.