Podsumowanie Bydgoskiego Festiwalu Nauki 2017

VIII edycja Bydgoskiego Festiwalu Nauki już za nami. W imieniu Biura Organizacyjnego Festiwalu oraz pięciu uczelni wyższych, które brały udział w tym przedsięwzięciu chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy przybyli i wzięli udział w tym największym bydgoskim święcie nauki w dniach od 24 do 27 maja 2017 roku.

Po raz ósmy udało nam się zaszczepić wielu osobom bakcyla nauki. Każdy, kto przybył na tegoroczny Bydgoski Festiwal Nauki mógł zapoznać się z nowinkami ze świata nauki i techniki, uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania, odkrywać tajemnice, eksperymentować, wymieniać się doświadczeniem i poszerzać swoje horyzonty. Kolejna edycja Festiwalu utwierdziła nas wszystkich w przekonaniu, że na naukę nigdy nie jest za wcześnie ani za późno.

Utrzymujące się na bardzo wysokim poziomie zainteresowanie Bydgoskim Festiwalem Nauki wśród mieszkańców Bydgoszczy i regionu ugruntowała nas w przekonaniu o potrzebie i słuszności organizacji kolejnych edycji tego wydarzenia.

Łącznie w kampusach Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, Wyższej Szkoły Gospodarki, Collegium Medicum UMK, Bydgoskiej Szkole Wyższej i w siedzibach naszych partnerów oraz na terenie Chojnic i Inowrocławia odbyło się aż 920 wydarzeń: wykładów, warsztatów, dyskusji, pokazów, gier, wycieczek, konkursów, koncertów, laboratoriów, treningów, stoisk i wystaw.

Każdy z czterech dni festiwalu oferował ogromną liczbę ciekawych zajęć dla osób w każdym wieku od dzieci w wieku przedszkolnym po uczniów, studentów po seniorów. W tym roku na wszystkich zainteresowanych nauką czekało łącznie ponad 31000 miejsc na zajęciach. Dodatkowo odbyło się ponad 30 wystaw i pokazów, na których liczba miejsc była nieograniczona. Tak ogromna liczba dostępnych miejsc pozwoliła na włączenie się w Festiwal również wielu osobom spoza Bydgoszczy, którzy przybyli wziąć udział w tym wielkim święcie nauki.

Na stronie internetowej Festiwalu, służącej do zapisów na zajęcia – zarówno indywidualnych jak i grupowych, założyło konto 1200 osób, dokonując blisko 20000 zapisów na zajęcia.

Nie można oczywiście zapomnieć o tegorocznym Pikniku Naukowo-Rodzinnym w dniu 27 maja na zakończenie Bydgoskiego Festiwalu Nauki, który odbył się na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej w godzinach 12:00-20:00. Oprócz mnóstwa atrakcji na stoiskach uczelni oraz partnerów Festiwalu odbywały się równocześnie pokazy, występy, koncerty, przedstawienia i warsztaty na scenie - między innymi: pokaz zumby, doświadczeń w wykonaniu Fundacji Profesora Ciekawskiego, sztuk walki, występy artystyczne – np. ukraińskie piosenki i pokazy tańca w wykonaniu studentów z Ukrainy, performance pt. ”głuche działania” oraz koncerty muzyczne i wiele innych. Liczba gości podczas Pikniku Naukowo-Rodzinnego szacowana jest na ponad 7000 osób.

Pragniemy podziękować naszemu MECENASOWI FESTIWALU - Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu SA oraz sponsorom: PKO Bank Polski, PESA Bydgoszcz SA, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy - spółka z o.o., PASAMON Sp. z o.o., Pentel i Fundacja Profesora Ciekawskiego.

Instytucjami wspierającymi tegoroczny Bydgoski Festiwal Nauki były: Województwo Kujawsko–Pomorskie oraz Miasto Bydgoszcz. Natomiast instytucjami współpracującymi były: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Instytut Pamięci Narodowej oraz Kujawsko–Pomorskie Centrum Kultury.

Patronatem honorowym tegoroczną edycję Bydgoskiego Festiwalu Nauki objęli: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Edukacji Narodowej, Wojewoda Kujawsko–Pomorski oraz Marszałek Województwa Kujawsko–Pomorskiego.

Natomiast patronat medialny nad Bydgoskim Festiwalem Nauki sprawowali: Gazeta Pomorska, Nasze Miasto, Express Bydgoski, Polskie Radio PiK, TVP 3 Bydgoszcz, Polska Agencja Prasowa – Nauka w Polsce i AMS.

VIII Bydgoski Festiwal Nauki nie odbyłby się bez wsparcia, pomocy materialnej i finansowej oraz zaangażowania ww. instytucji. W ogromnym stopniu przyczyniło się ono do sukcesu naszego wielkiego, corocznego święta nauki.

Warto również podkreślić rolę naszych tegorocznych 100 partnerów festiwalu, którzy przeprowadzali zajęcia w kampusach uczelni, zapraszali do swoich siedzib i stoisk podczas Pikniku Naukowo-Rodzinnego. Dzięki ich wsparciu oferta festiwalowa była wyjątkowo bogata.

Pozytywne komentarze i opinie po zakończeniu tegorocznego festiwalu dają nam ogromną motywację do organizacji kolejnego, jeszcze wspanialszego i ciekawszego IX Bydgoskiego Festiwalu Nauki. Już dziś zachęcamy do współtworzenia z nami tego imponującego wydarzenia.

                                                                                            Do zobaczenia za rok na Bydgoskim Festiwalu Nauki!

 

                                                                                                                Biuro Organizacyjne Bydgoskiego Festiwalu Nauki

                                                                                                                ul. Chodkiewicza 30, Bydgoszcz 85-064

                                                                                                                tel. 52 34 19 120